Dar kartą apie vitaminą D ir žuvų taukus

2013-10-08

Algimantas Raugalė

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinika

 

Vitaminas D gaminamas žmogaus odoje, taip pat jo patenka į virškinimo traktą su maistu. Jis yra biologiškai neaktyvus, bet vykstant sudėtingiems procesams virsta aktyviu kalcidioliu ir kalcitrioliu. Pastarasis veikia kalcio ir fosforo apykaitą, dalyvauja kaulėjimo procese.

Vitamino D preparatai skiriami rachito profilaktikai ir gydymui, osteoporozei ir osteomaliacijai gydyti, pastaruoju metu – gripo ir peršalimo profilaktikai. Tinkamiausi vitamino D preparatai – vandeninės jo formos, taip pat žuvų taukai, kurių sudėtyje yra vitamino D.

Vitaminas D, jei netiksliai dozuojamas arba neįvertinamas suminis poveikis, derinant vitamino D preparatus su vitaminą D turinčiais adaptuotais pieno mišiniais, polivitaminais, žuvų taukais, sudėtiniais kalcio preparatais, gali sukelti pavojingą D hipervitaminozę.

Paskutiniuoju metu tiek žurnalas „Pediatrija“, tiek aš asmeniškai gaunu nemažai gydytojų, ypač šeimos, užklausų dėl vitamino D skyrimo vaikams: prašoma patikslinti profilaktines ir gydomąsias vitamino D dozes, patarti, kokios vitamino D vaistinės formos yra tinkamiausios, nuo kokio amžiaus ir kaip skirti vaikams žuvų taukų, kaip diagnozuoti D hipervitaminozę ir kt. Taip pat savo ruožtu norėtume informuoti gydytojus apie naujausius tyrimus dėl vitamino D imunostimuliuojamojo poveikio, padedančio išvengti peršalimo ir gripo.

Išsamiai skaitykite čia http://www.medpraktika.lt/naujienos/naujiena/469/DAR-KART-APIE-VITAMIN-D-IR-UV-TAUKUS

Žuvų taukai. Į žuvų kepenų taukų sudėtį įeina polineprisotintos omega-3 riebalų rūgštys, taip pat vitaminai D ir A . Svarbiausios vaiko sveikatai yra žuvinės kilmės omega-3 riebalų rūgštys – dokozaheksaeno rūgštis (DHR) ir eikozapentaeno rūgštis (EPR). DHR ir EPR būtini kokybiškai smegenų veiklai, geram regėjimui, mažina kraujo krešumą, kontroliuoja kraujo riebalų ir cholesterolio koncentraciją, sujungia laisvuosius radikalus, todėl ląstelėse nesikaupia kenksmingas cholesterolis, didėja naudingų didelio tankio lipoproteinų koncentracija. Todėl žuvų taukų preparatai, kuriuose gausu omega-3 riebalų rūgščių, yra labai svarbūs vaikų širdies ir kraujagyslių ligų (arterinės hipertenzijos, aterosklerozės, širdies aritmijų) profilaktikai, turi reikšmės kūdikio smegenų ir akių audinių formavimuisi, gebėjimo mokytis, atminties ir dėmesio koncentracijos raidai, vaiko intelektui.

 

Apie autorių

Palikite atsiliepimą

*

captcha *