Kaip pasirinkti geriausią?
Renkantis žuvų taukų produktus svarbiausi kriterijai yra gamintojo patikimumas ir omega-3 riebalų rūgščių koncentracija rekomenduojamoje produkto paros normoje.
Į ką verta atkreipti dėmesį, renkantis žuvų taukus? Štai septyni kintamieji, kuriuos verta žinoti perkant žuvų taukus:
- Grynumas. Produktas turi atitikti tarptautinius saugumo reikalavimus dėl nustatytų sunkiųjų metalų, polichlorintų bifenilų, dioksinų ir kitų teršalų kiekių. Nemažai gamintojų, nors ir skelbia besilaikantys nustatytų normų, to nedaro.
- Šviežumas. Omega-3 riebalų rūgštys yra jautrios oksidacijai, todėl netinkamai pagaminti žuvų taukai gali apkarsti. Patikimi gamintojai žaliavos šviežumui skiria ypatingą dėmesį, žuvis jie apdoroja per maksimaliai trumpą laiką – ne daugiau kaip 24 valandas – nuo sužvejojimo, taip pat stengiasi sukurti išskirtines produkto laikymo sąlygas, apsaugančias produktą nuo sąlyčio su oru ir galimos oksidacijos.
- Stiprumas. Kad pasiektumėte pageidaujamą priešuždegiminį poveikį, atkreipkite dėmesį, kiek svarbiausių omega-3 riebalų rūgščių – EPR ir DHR – yra žuvų taukuose. Ypač svarbus DHR kiekis. Rekomenduojamas omega-3 kiekis per parą – 1000 mg. Dažnai apsirinkama galvojant, jog 1000 mg žuvų taukų atitinka 1000 mg riebalų rūgščių omega-3. Iš tiesų taip nėra – priklausomai nuo produkto kokybės, tūkstantyje miligramų žuvų taukų omega-3 kiekis gali svyruoti nuo 30 iki 65 proc. Produkto etiketėje galite pasitikrinti, kiek omega-3, taip pat EPR bei DHR yra rekomenduojamame suvartoti kiekyje.
- Trigliceridai. Rekomenduojama, kad omega-3 riebalų rūgštys būtų vartojamos gamtoje esančios trigliceridų formos. Toks produktas natūralus, priešingai nei omega-3 sintetinimas naudojant etilo esterį. Ne visi gamintojai ant pakuočių nurodo, kokios formos omega-3 yra produkto sudėtyje, todėl, jei kyla abejonių, susisiekite su gamintojo atstovu. Natūralios trigliceridų formos omega-3 žmogaus organizmas įsisavina geriau nei sintetinės.
- Maistingosios medžiagos. Visi žuvų taukai turi tam tikrą kiekį EPR ir DHR. Vis dėlto žuvų kepenų aliejaus sudėtyje yra ir natūralių riebaluose tirpių vitaminų, kurių sunku gauti su maistu.
- Tvarumas. Žuvis turėtų būti sugaunama tvarios žvejybos metodu, ypatingai saugant rūšis, kurių išlikimui iškilusi grėsmė.
- Kaina. Įsigyjant produktą reikia atkreipti dėmesį ne tik į galutinę kainą, bet ir gaunama naudą sveikatai, t. y., kiek omega-3 riebalų rūgščių yra produkto sudėtyje.
Rekomendacijos dėl omega-3 vartojimo
Norint, kad žuvų taukai teiktų kuo daugiau naudos jūsų sveikatai, labai svarbu, kad jų sudėtyje būtų pakankamai jūrinės kilmės omega-3 riebalų rūgščių. Jos vadinamos EPR ir DHR.
Norvegijos sveikatos institucijos rekomenduoja, kad kasdien gautumėte 1-2 g omega-3. Moksliniai tyrimai rodo, kad norint pajusti naudingumo sveikatai efektą reikia suvartoti 1 g jūrinės kilmės omega-3.
Institucijų rekomendacijos
Kadangi skirtingų šalių gyventojų mitybos įpročiai labai skiriasi, nėra universalių rekomendacijų, kiek kasdien reikia suvartoti omega-3. Vis dėlto, daugumoje Vakarų šalių rekomendacijos siejamos su omega-3 dozėmis, kurių teigiamas poveikis sveikatai įrodytas tyrimais.
Įvairios tarptautinės organizacijos ir vyriausybinės institucijos yra įvardijusios rekomenduojamus omega-3, taip pat DHR ir EPR kiekius.
Štai keletas skirtingų organizacijų rekomendacijų:
Norvegijos sveikatos institucijos rekomenduoja suaugusiems kasdien suvartoti 1-2 g omega-3.
- ISSFAL (Tarptautinė riebalų rūgščių ir lipidų tyrimų draugija) rekomenduoja kasdien suvartoti bent 500 mg EPR ir DHR sveikiems žmonėms, besirūpinantiems savo širdies ir kraujagyslių sistemos sveikata.
- Didžiosios Britanijos SACN (Mokslinis patariamasis mitybos komitetas) rekomenduoja suvartoti apie 450 mg jūrinės kilmės omega-3 per parą ir bent kartą per savaitę valgyti riebios jūrų žuvies.
- Amerikos širdies asociacija rekomenduoja kiekvienam bent du kartus per savaitę valgyti daug DHR ir EPR turinčios riebios jūrų žuvies (porcija – 230 g). Sergantys širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis kasdien turėtų suvartoti bent 1 g jūrinės kilmės omega-3. Žmonės, kurie kraujyje yra didelis trigliceridų kiekis, kasdien turėtų gauti 2-4 g DHR ir EPR.
- Amerikos FDA (Maisto ir vaistų administracija) rekomenduoja, kad kasdienėje mitybos būtų iki 3 g jūrinės kilmės omega-3.
„Siekiant užtikrinti pakankamą vitamino D ir omega-3 riebalų rūgščių suvartojimą, žuvų taukai rekomenduojami visiems gyventojams.“ Norvegijos sveikatos direktoratas
„Kiekvienam, ypač sportininkams, patariama vartoti žuvų taukus. Žuvų taukai turėtų būti vartojami kiekvieną dieną visus metus, taip siekiant užtikrinti reikiamą omega-3 riebalų rūgščių ir vitamino D kiekį.“ Norvegijos olimpinė asociacija
Parengta pagal Lietuvos širdies asociacijos leidinį “Sveika širdis”
norejau paklausti kaip pasirinkti geriausius taukus, nes daug visko rinkoje, o pagal ka atskirti nelabai suprantu..
Dekoju uz jusu atsakyma
Andrius.
Labas Andriau,
Žuvų taukus rinkitės skaitydamas etiketes. Universalus patarimas – kuo daugiau sudėtyje yra EPR ir DHR riebalų rūgščių, tuo vertingesnis produktas. Būtent dėl šių organizmui svarbių omega-3 riebalų rūgščių žuvų taukai yra taip vertinami. Skystuose žuvų taukuose (gali būti ir kapsulėse) yra ir žuvų organizme natūraliai besigaminančio vitamino D, kuris taip pat labai svarbus organizmui.
Kapsulės ar skysti – tai labiau įpročio klausimas 🙂
Linkime jums sėkmės!
zuvutaukai.lt