Žuvų taukai paštu. Kiek nesaugių maisto papildų jūs jau išgėrėte?

vlmedicina.lt, Daiva Ausėnaitė, 2014-02-10.

Praeitų metų vasarą daugelis tautiečių į pašto dėžutes gavo laiškus su pasiūlymu nemokamai užsisakyti žuvų taukų „OmegaMarine Forte+“. Šių metų pirmąjį mėnesį kartu su vienu populiaru žurnalu buvo išplatinti tokie patys laiškai dar 22 tūkst. žmonių. Gal nebūtų nieko blogo, jei ne gan apgaulinga šių vitaminų pardavėjų rinkodaros strategija. Ir dar tai, kad tų žuvų taukų pakuote pažeisti saugos reikalavimai. Tik praplėšus pakuotę, iš naudingų maisto papildų jie virsta kenksmingais.

Neįtikimas pasiūlymas

Kiekvieną rytą vilnietė pensininkė Zofija Šilinskienė pasiėmusi raktelį žingsniuoja patikrinti pašto dėžutės. Vieną dieną ji randa kelis vokus, kuriuose siūloma nemokamai gauti žuvų taukų iš Norvegijos „OmegaMarine Forte+“. Ji kruopščiai perskaito visus sudėtus voke popierius, net smulkiausiomis raidėmis parašytą tekstą ir nieko įtartino neįžiūri. Jai tereikės susimokėti beveik dešimt litų, kai atsiims vitaminų pakuotę. Tai bus mokestis už pakavimą ir pašto išlaidas. Laiške tikinama, kad daugiau iš jos jokių pinigų nebus reikalaujama.

Zofija pamąsto, jog maisto papildai už dešimt litų – geras sandoris. Juolab kad moteriai yra  padidėjęs kraujospūdis ir jai ypač svarbu gerti žuvų taukus. Ji iškerpa voke esantį lapelį, kuriame jau surašyta, jog ji nori tų vitaminų, įdeda tą lapelį į voke įdėtą voką su maisto papildų įmonės adresu (UAB „Natural Pharmaceuticals“, K. Donelaičio g. 62, Kaunas) ir išsiuntusi kuriam laikui šį nutikimą pamiršta.

Imkit metinę pakuotę!

Po savaitės ar mažiau pensininkė gauna kvietimą iš pašto pasiimti siuntinį. Moteris namuose atplėšia kartotinę dėžutę. Ten išgirtieji žuvų taukai ir daugybė visokių popierių. Taip pat dešimties litų sąskaita. Ji ima skaityti ir jai darosi baisu.

Viename iš kartu su vitaminais gautame popieriuje ji skaito sakinius ir nesupranta, ką jai toliau daryti. Ten rašoma: „Jei pasinaudosite specialiu pasiūlymu, kurio dėka metinį „OmegaMarine Forte+“ kiekį gausite už itin gerą kainą, prieš kelias dienas atsiųstos sąskaitos Jums apmokėti nereikės“. Ten toliau aprašomos specialaus metinio pasiūlymo sąlygos. Už tą „metinę pakuotę“ nemokamai žadamas termometras ir nuolaida.

Zofija skuba skambinti vaikams – nejaugi ji su ta pakuote įsipareigojo visus metus gauti tuos maisto papildus? Juk šalia net įdėtas kažkoks „nuolaidos kuponas“, kuris leidžia jai nemokamai pasilikti prieš kelias dienas gautus vitaminus. Bet pirmajame laiške buvo parašyta, kad jie ir taip yra nemokami? Vaikai Zofiją ragina kuo greičiau susimokėti tuos dešimt litų. Moteris skubiai bėga į paštą ir apmoka sąskaitą.

Vitaminai lizingu

Po kelių stiklinių vandens su valerijonu Zofija su vaikais ima skaityti visus atsiųstus popierius. Jiems pavyksta suprasti, jog laiške pristatomas „tolesnio bendradarbiavimo“ pasiūlymas.

Jo esmė tokia: jei pasirašysite sutartį, kurį jau čia pat pridėta, įdėsite tą sutartį į vokelį su adresu, kuris irgi jau ten pat pridėtas, tai toks jūsų poelgis jums kainuos 343, 85 Lt ir dar gausite termometrą. Viskas ten jau taip sureguliuota, kad tos sumos nereikės iš karto mokėti, jie kaip koks lizingas, kas mėnesį pateiks jums 29,90 Lt sąskaitą, pirmą mėnesį sąskaita bus net mažesnė – tik 14, 95 Lt.

Visa bėda, jog labai neaiškiai parašyta, ar kelias dienas nepaskubėta apmokėti ta dešimties litų sąskaita nebus traktuojama kaip jos „geros valios gestas“ jau pradėti jai tą metinį žuvų taukų tiekimą? Zofija ir jos vaikai prisimena ne vieną tokį precedentą, kai žmonės taip užsisakydavo kažkokias knygas, korteles ir paskui tuos „tiekimus“ būdavo labai sunku nutraukti, o sąskaitos už prekes nenutrūkstamai atkeliaudavo…

 

Žuvų taukai paštu (2 dalis)

vlmedicina.lt, Daiva Ausėnaitė,  2014-02-17

Pirmasis straipsnis apie įmonę, internetu platinančią žuvų taukus, sulaukė didelio skaitytojų susidomėjimo ir mes žadėjome, kad temą tęsime. Pradėjus bendrauti su maisto papildų rinką kontroliuojančiomis institucijomis bei su žuvų taukų platintojais, teko padalyvauti mažame detektyve. Galiausiai nemažai dalykų tapo aiškūs.

Pradėjus bendrauti su maisto papildų rinką kontroliuojančiomis institucijomis bei su žuvų taukų platintojais, teko padalyvauti mažame detektyve.

Mažas detektyvas

Labai norėjosi išgirsti UAB „Natural Pharmaceuticals“ poziciją. Tą pačią dieną, kai tik pasirodė pirmasis straipsnis, atsiliepė Lukas Mikelaitis, vienos ryšių su visuomene agentūros projektų direktorius ir minėtos įmonės atstovas spaudai.

Prasidėjo ilgas procesas: „Atsiųskite klausimus, mes į viską mielai atsakysime“. – „Štai jums klausimai“. – ,,Atleiskite, šiandien ir rytoj nepavyko, bet poryt jau tikrai bus“.

Per tą laiką klausimai buvo nusiųsti ir Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT).

Priminsime, kad pirmajame tekste apie žuvų taukus, platinamus paštu, nuomonę išreiškė vaistininkas Andrius Lygutas. Jis komentavo, jog abejoja produktų sauga, nes pakuotė neatitinka reikalavimų. Ir remdamasis farmacinėmis žiniomis reziumavo, jog nesaugūs produktai „yra mums pavojingi, kenkia kepenims“.

Telefonu A. Lygutas pranešė, jog sulaukė gąsdinančio skambučio iš VMVT. „Man pasakė, kad iš tos įmonės jie gavo reikalavimą, kad aš pateikčiau to kenkimo kepenims įrodymus ir prisiimčiau atsakomybę už šiuos teiginius. Iš viso, sakė, kaip jūs drįsote kažką komentuoti. Neturiu teisės kalbėti? Remiuosi savo farmacininko žiniomis. Ar dabar turiu įrodinėti akivaizdžias tiesas?“ – stebėjosi vaistininkas.

Paklausus L. Mikelaičio, ar tokio įmonės elgesio nederėtų vertinti kaip žurnalisto informacinio šaltinio persekiojimo, painiava įsisuko: jis tikino, kad jie jokių raštų nerašė ir niekam su tokiais prašymais neskambino, buvo keliama versija, kad čia kažkas kitas prisidengia įmonės vardu; jis paskambino vaistininkui A. Lygutui ir net pažadėjo paramą, jei VMVT toliau jį atakuotų su panašiais kaltinimais.

Visi lyg ir susitarė? Keistas dėmesio nukreipimo manevras. Juk įdomiausia yra ne kas ką pasakė, o ar saugūs tie žuvų taukai. Pažiūrėkime, ką pavyko išsiaiškinti dėl žuvų taukų saugumo.

Pakavimo taisyklės

Pasak Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Mitybos skyriaus vedėjos Ilonos Drulytės, nėra valstybinio dokumento, kuris apibrėžtų, kaip turi būti supakuotas vienas ar kitas maisto papildas.

„Tai reguliuoja gamintojų dokumentai, kuriuose jie apibrėžia pakuotes, įsipareigodami išsaugoti savybes, deklaruojamas ant pakuočių“, – sako I. Drulytė.

Kai maisto papildas jau yra pardavinėjamas, jo kontrolę toliau vykdo VMVT.

Ant kai kurių maisto papildų pakuočių galima išvysti užrašą „Pagaminta laikantis Geros Gamybos Praktikos (GMP) reikalavimų“. Tokį užrašą turi ir „OmegaMarine Forte+“ žuvų taukai.

Kokius reikalavimus kelia GMP žuvų taukų produktams? GMP prašo pirminės ir antrinės pakuotės. Vadinasi, jei gavai GMP sertifikatą, turi turėti dvi pakuotes. Pirmine pakuote jie vadina pagrindinę pakuotę, tai gali būti stiklinis, plastikinis buteliukas, gali būti ir popierinė pakuotė. Antrine pakuote vadinami blisteriai.

„Mūsų platinami omega-3 maisto papildai turi želatininį apvalkalą, kuris apsaugo žuvų taukus nuo žalingo aplinkos poveikio, jei jie laikomi pagal ant pakuotės pateiktas laikymo rekomendacijas. Mūsų produktai priklausomai nuo užsakymo tipo pakuojami kartoninėse arba plastikinėse pakuotėse, kurios visiškai atitinka ES ir Norvegijos (kurioje maisto papildai gaminami ir pakuojami) reikalavimus. Kartoninės pakuotės yra gaminamos iš specialaus kartono ir yra specialiai pritaikytos sąlyčiui su maistu. Tai patvirtina daugybė periodiškai atliekamų testavimų“, – rašoma įmonės atsiųstuose atsakymuose į klausimus.

Ant „OmegaMarine Forte+“ pakuotės parašyta, kad reikia produktą saugoti sausoje, tamsioje vietoje ir ne aukštesnėje kaip 25 laipsniai temperatūroje. Ar įgyvendinsite tokį reikalavimą? Ir ką daryti su pakuote, kuri praplėšta neužsidaro?..

Balti ir pūkuoti?

Pirmieji kompanijos „Natural Pharmaceuticals“ veiksmai (rinkos, vartotojų nuomonės tyrimai) buvo pradėti dar 2012 m. pradžioje. Įsitikinus rinkos poreikiu tokiam produktui, 2013 m. buvo įkurta UAB „Natural Pharmaceuticals“. „Natural Pharmaceuticals“ grupės įmonės taip pat veikia Lenkijoje, kur kompanija buvo įkurta 2009 metais.

Paklausus, kodėl buvo pasirinktas būtent toks žuvų taukų platinimo būdas, buvo atsakyta, jog „Natural Pharmaceuticals“ pasirinktas prekybos būdas leidžia jiems būti arčiausiai klientų. „Yra daugybė įvairių prekybos būdų (parduotuvės, elektroninė prekyba, katalogai ir pan.), mūsų pasirinktas būdas leidžia eliminuoti nereikalingas tarpines grandis ir produktus pristatyti tiesiai klientams į rankas. Be to, tarpinių grandžių atsisakymas leidžia sumažinti produkto kaštus, o iš to mūsų klientai tik laimi“.

Įmonės atstovo spaudai atsiųstame laiške taip pat rašoma, kad jie labai retai sulaukia nusiskundimų, susijusių su produktais ar klientų aptarnavimu.

„Kaune turime įsteigę kokybės tikrinimo skyrių, kuris peržiūri visus užsakymus (gautus tiek raštu, tiek telefonu), patikrina, ar žmogus viską teisingai užpildė, perklauso telefoninio užsakymo įrašą, įsitikina, kad klientas viską teisingai suprato, ir tik tuomet duoda patvirtinimą įvykdyti užsakymą. Jei kyla dvejonė, kad klientas, užsisakydamas mūsų produktus, ne iki galo suprato sąlygas, su juo susisiekiama dar kartą ir viskas paaiškinama iš naujo, perklausiama, pasitikslinama. Omega-3 sveikatingumo programos galima atsisakyti visais būdais, kuriais ją galima ir užsisakyti – paprastuoju paštu, elektroniniu paštu, telefonu ar tiesiog užsukus į klientų aptarnavimo centrą. Kontaktai pateikiami ant visos gyventojams siunčiamos medžiagos. Medžiagoje taip pat nurodomos klientų teisės, kurios yra netgi palankesnės, nei reikalauja LR teisės aktai“.

Beje, įmonė Vilniaus oro uostui padovanojo du defibriliatorius ir dar planuoja padovanoti kelis. Kai stoja širdis, defibriliatoriai naudojami žmogui gaivinti.

Jau kailiukas patepliotas

Tuo tarpu Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad dėl maisto papildų „Omega Marine Forte“ reklamos įmonė jau du kartus bausta. Šiuo metu pradėtas dar vienas tyrimas dėl to paties maisto papildo reklamos.

2013 metais „Natural Pharmaceuticals Sp. Z.o.o.“ atstovybė Lietuvoje buvo nubausta už interneto tinklalapyje www.omegamarine.lt ir prie maisto papildo pridedamoje reklaminėje skrajutėje skleistą maisto papildo „Omega Marine forte“ reklamą, kurioje buvo vartojami teiginiai: „PNRR koncentruojasi nervų sistemoje, turi įtakos imuninei sistemai, mažina trigliceridų koncentraciją kraujyje ir mirties nuo infarkto riziką.“ „…todėl galima teigti, kad šios rūgštys sumažina tikimybę susirgti širdies ligomis. Be to, panašu, kad omega-3 gali apsaugoti ir nuo pavojingų širdies aritmijų“, „Omega-3 gali užkirsti kelią aukštam cholesterolio kiekiui ir aukštam kraujospūdžiui“, „Omega-3 turi teigiamą poveikį siekiant išvengti Alzheimerio ligos ir silpnaprotystės“.

Visi siūlo bendrauti

L. Mikelaičio atsiųstuose atsakymuose rašoma: „Lietuvos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba neturi jokių priekaištų tokiam maisto papildų pakavimo būdui. Pastaroji institucija periodiškai atlikdama UAB „Natural Pharmaceuticals“ patikrinimus pripažįsta, kad mūsų pakuotės yra tinkamos ir jų žymėjimas atitinka visus įstatyminius reikalavimus“.

„Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba šiuo metu nėra gavusi vartotojų nusiskundimų dėl šių maisto papildų kokybės, tačiau jei maisto papildai pakuotėje, kaip minima straipsnyje, tikrai buvo sulipę, tikėtina, kad yra pakitusi ir jų kokybė, todėl svarstytinas klausimas, ar tokie maisto papildai atitinka kokybės reikalavimus, ar nebuvo pažeistos jų laikymo sąlygos“, – rašo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė, valstybinė maisto produktų inspektorė Lina Misiūnaitė.

O čia pateikiame atsakymus į skaitytojų klausimus, ką toliau daryti:

Žuvų taukų gamintojai: „Jei gyventojams kyla bet kokių klausimų, kviečiame skambinti į mūsų klientų aptarnavimo centrą arba tiesiog užeiti į Kaune esantį mūsų biurą – viską papasakosime ir dar pavaišinsime kava ar arbata. Tikrai nesislapstome ir esame linkę bendrauti“.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba: raginame vartotojus kreiptis ir pranešti nemokamu telefonu 8-800- 40403 apie įsigytus nekokybiškus maisto papildus.

http://www.vlmedicina.lt/2014/02/zuvu-taukai-pastu-kiek-nesaugiu-maisto-papildu-jus-jau-isgerete/

http://www.vlmedicina.lt/2014/02/zuvu-taukai-pastu-kiek-nesaugiu-maisto-papildu-jus-jau-isgerete/

http://www.vlmedicina.lt/2014/02/zuvu-taukai-pastu-2-dalis/

Apie autorių

Palikite atsiliepimą

*

captcha *