Vegetarų ir veganų širdžiai būtinos omega-3 rūgštys

img.lrytas

lrytas.lt 2013-04-03

Vegetariška mityba, kuria susižavi vis daugiau žmonių, nėra tokia sveika, kaip linkstama manyti. Tyrimai rodo, kad vegetarams padidėja širdies ligų ir insulto rizika, nes jų mityboje trūksta svarbių medžiagų.

Kinų mitybos profesorius Duo Li ištyrė medicinos literatūrą, norėdamas išsiaiškinti vegetariškos mitybos poveikį sveikatai. Tokia mityba turi nemažai privalumų – joje daug skaidulų, magnio, folinės rūgšties, vitaminų C ir E, antioksidantų, mažai sočiųjų riebalų, cholesterolio.

Tačiau iš kitos pusės – yra trūkumų. Kelių mokslo tyrimų, paskelbtų medicinos žurnaluose, apžvalga atskleidė, kad vegetarams trūksta kelių svarbių medžiagų – ypač vitamino B12 ir omega-3 riebalų rūgščių. Ypač tai aktualu veganams, kurie nevalgo nei mėsos, nei žuvies, jokio gyvūninės kilmės maisto, įskaitant pieną ir kiaušinius.

Omega-3 ir vitamino B12 trūkumas yra susijęs su padidėjusiu amino rūgšties homocisteino kiekiu kraujyje. O taip pat su sumažėjusiu vadinamojo gerojo cholesterolio kiekiu. Padidėjęs homocisteino kiekis didina širdies ligų riziką, o gerasis cholesterolis ją saugo. Abi šios aplinkybės gali būti siejamos su padidėjusia kraujagyslių trombų ir aterosklerozės rizika.

Polinesočiosios omega-3 riebalų rūgštys reikalingos ir kitoms organizmo sistemoms – jų trūkumas gali paskatinti regėjimo sutrikimus, įvairius uždegiminius procesus, sumažinti atsparumą užkrečiamosioms ligoms, sutrikdyti organizmo medžiagų apykaitą.

Mokslininkai priėjo išvados, jog vegetarai ir veganai su maistu privalo gauti daugiau omega-3 riebalų rūgščių ir vitamino B12, kad sušvelnintų sveikatai kylantį pavojų.

Specialistai rekomenduoja, kad žmogus kasdien su maistu gautų ne mažiau nei 1 gramą vertingųjų omega-3 riebalų rūgščių.

Apie autorių

Palikite atsiliepimą

*

captcha *