Rekordo siekiančio Tomo Vaitkaus kuras – žuvų taukai

tomas-vaitkus-ir-tour-de-lituanie-infografikas-68423020360 kilometrų per dešimt valandų – tiek užsibrėžė numinti vienas geriausių Lietuvos dviratininkų Tomas Vaitkus, pajudėjęs dviračiu iš Klaipėdos į Vilnių. Per valandą sportininkas planuoja įveikti vidutiniškai po 35 kilometrus. Paklaustas, kaip ruošėsi tokiam žygiui, T. Vaitkus paminėjo ir žuvų taukus.

Dviratininkas  startuos trečiadienį, 8 val. ryto Klaipėdos centre, o finišuoti, po beveik 10 valandų, žada Vilniaus Katedros aikštėje. T.Vaitkaus kelionės laikas bus fiksuojamas nuo Klaipėdos iki Vilniaus miestų riboženklių.

„Kelionės metu prie manęs žadėjo prisijungti sportininkų iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir daug kitų Lietuvos miestų. Galima sakyti, kad tai bus bendra visos Lietuvos dviratininkų treniruotė. Mano tikslas yra įveikti 360 kilometrų per kuo trumpesnį laiką ir užkelti kartelę tiek, kad kitais metais būtų dar didesnis azartas minti greičiau“, –  apie iššūkį kalbėjo sportininkas.

T.Vaitkus savo kelione iš pajūrio į sostinę sieks užfiksuoti rekordą, kuris galėtų tapti atskaitos tašku ir kitiems ilgų distancijų mėgėjams. Šiam iššūkiui sportininkas specialiai nesiruošia, tačiau yra nusiteikęs, kad bus akimirkų, kai teks patikrinti greičio, ištvermės ir valios ribas.

„Labai gera treniruotė prieš šį turą buvo savaitgalį vykusios Minsko taurės 160 kilometrų lenktynės. Iš beveik 110 dalyvavusių sportininkų finišą pasiekė tik apie 30. Alinamas karštis padarė savo, bet aš buvau iš tų, kurie atsilaikė. Tiesa, teko gerokai pakentėti. Tikiuosi, kad rytoj oro sąlygos važiavimui dviračiu bus palankesnės“, –  vylėsi lenktynininkas.

Sporto medicinos gydytojas Kęstutis Linkus paskaičiavo, kad savo kelionės metu T.Vaitkus sudegins nuo septynių iki dešimties tūkstančių kilokalorijų. Specialistas teigia, kad ypač didelis krūvis teks centrinės ir periferinės nervų bei kraujagyslių sistemoms.

„Įsivaizduokite, jeigu statistinis vyras per dieną suvartoja nuo 2 iki 3 tūkstančių kilokalorijų, tai reiškia, kad Tomas per vieną dieną sudegins jų tiek, kiek normaliam žmogui tai būtų 2 ar net 3 dienų maisto norma. Aišku, profesionalūs sportininkai turi labai išvystytą riebalų deginimo sistemą, todėl jo organizmas turėtų atlaikyti tokį krūvį“, – skaičiuoja sporto medikas.

Kelionės metu T.Vaitkus planuoja maitintis įprastai – energiniais ir baltymų batonėliais, gaivintis vandeniu ir specialiais energijos teikiančiais sportininkų gėrimais. Pasiruošimo etape dviratininkas daugiau dėmesio skyrė savo mitybai, o papildomai organizmui stiprinti naudojo žuvų taukus.

„Paskaičiavau, kad per savo gyvenimą jau esu numynęs apie pusę milijono kilometrų, tai pagalvojau, kad atėjo metas pradėti naudoti tepalus. Atradau „Möller’s“ žuvų taukus, kurie man kaip automobiliui – geras tepalas. Žuvų taukai, kuriuos aš naudoju yra tikri, norvegiški, išgaunami iš laukinių arktinių menkių kepenų aliejaus, be jokių genetiškai modifikuotų produktų ar augimo hormonų, taigi yra pats natūraliausias būdas gerinti fizinę jėgą ir ištvermę“, – sako T.Vaitkus.

Komentuodamas sportininko pasirinkimą sporto medicinos gydytojas pritaria, kad  ne tik sportuojantiems, bet ir visiems aktyviai gyvenantiems žmonėms žuvų taukai yra vienas efektyviausių omega-3 riebalų rūgčių bei vitaminų A ir D šaltinis. Omega-3 riebalų rūgščių žmogaus organizmas pats negamina, jas būtina gauti su maistu – bent du kartus per savaitę valgant riebios žuvies arba reguliariai ištisus metus geriant žuvų taukus.

„Moksliškai įrodyta, kad omega-3 rūgštys didina ištvermę, yra naudingos raumenų darbui, kraujagyslių sistemai, taip pat gerina gebėjimą susikaupti ir koncentruoti dėmesį. Tomas mins apie dešimt valandų, taigi, didelis krūvis teks tiek už fizinę, tiek už emocinę sportininko būseną atsakingoms sistemoms“, – įspėja medikas.

T.Vaiktus prie iššūkio kviečia prisijungti ir dviratininkus mėgėjus. Tiesa, įveikti visą atstumą su profesionalu nei pats dviratininkas, nei sporto medikas nepatyrusiems dviračių entuziastams nerekomenduoja.

„Per dieną vidutiniškai dviratininkams mėgėjams rekomenduojama įveikti nuo 20 iki 60 kilometrų. Tiek panašiai skirtingo pajėgumo žmonės sugeba įveikti per valandą. Norintys palaikyti Tomą tokiu greičiu kaip jis turėtų minti arba mažesnį atstumą arba turėti didelės sportavimo ir net lenktynių patirties“, – sako K.Linkus.

Dideli fiziniai krūviai T.Vaitkui – ne naujiena. „Tour de France“, „Giro de Italia“, olimpinių žaidynių dalyvis, 16 kartų Lietuvos čempionas (11 treke ir 5 plente) dabar sieks ir dar vieno asmeninio iššūkio. Jis tikisi, kad jo iniciatyva taps kasmetine ir, galbūt, kitais metais kelionė iš Klaipėdos į Vilnių išaugs iki prestižinių ištvermės lenktynių.

Apie autorių

Palikite atsiliepimą

*

captcha *